MARDİN MİDYAT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYETİMİZİN 95. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ COŞKU VE MUTLULUKLA KUTLADIK.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95’nci yıl dönümü münasebeti ile düzenlenen törene vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
CUMHURİYETİMİZİN 95. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ COŞKU VE MUTLULUKLA KUTLADIK.

 

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Düzenlenen törene; Yeşilli Kaymakamı ve Midyat Kaymakam vekili Ömer Bilgin, Midyat Garnizon Komutanı Mustafa Akın, Midyat Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Tevfik Baysal,Başsavcı Zeynel Abidin Akkiraz, İlçe Emniyet Müdürü Temel Salman, İlçe Müftüsü Mehmet Şafii Bilik, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Abdulkadir Altay, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve birçok vatandaş katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalardan sonra öğrenciler şiir okudu. Ardından Şehit Velit Bekdaş Ortaokulu mehteren takımı, gösteri yaptı.

Bu günlere gelmek için uzun ve meşakkatli yollardan geçildiğini belirten Yeşilli Kaymakamı ve Midyat Kaymakam vekili Ömer Bilgin“ Bugün burada bu güzel günde şanlı tarihimizi ve şu gök kubbenin altında bu vatan ve cumhuriyeti bizlere bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve yüz binlerce şehit ecdadımızı rahmetle, minnetle anmak ve cumhuriyete olan sevdamızı göstermek için bugün burada toplandık. Bugün bu meydandayız, çünkü bu meydanlara uzun ve meşakkatli yollardan geldik.

Şairin kalk yiğidim, yine dağ başını duman aldı. Parçalandı kıtanın toprakları aslan payını aslan olmayan aldı diye haykırdığı günlerden geldik bu meydanlara. Bugün tarih yeni oluşumlara gebedir, yepyeni aksiyonların zembereği kurulmaktadır. Tarihin bu gündoğumu çağında birliğimizi, dirliğimizi ve huzurumuzu çekemeyen şer güçler yine memleket semalarımızın berrak görünümünü bozmak için haince planlar içerisindedir. Bizlerin Cumhuriyeti ecdadımızdan miras olarak değil, gelecek nesillerden alınmış bir emanettir. Cumhuriyetimizin 100. Yılına çok az bir zaman kaldı. Bu vaktin arifesinde ve bu inişle bu ruhu damarlarında taşıyan siz saygı değer Midyatlıların Cumhuriyet Bayramını kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.’’dedi.

Protokol tarafından Sayın Valimiz Mustafa Yaman tarafından gönderilen çeşitli hediyeler 29 Ekim’de doğan öğrencilere verildi.

Tören resmi geçitin ardından son buldu.

 30-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-2018

Cumhuriyet caddesi Hükümet Konağı 2.Kat Midyat/MARDİN - 0482462276104824627072

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.