MARDİN MİDYAT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Velit Bekdaş Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Emine, ´sıra dışı okur´ seçildi

Bir yıl içinde 146 kitap okuyan Şehit Velit Bekdaş Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Emine Zehra Sonkaya, Türkiye genelinde "Sıradışı Okur" seçildi.
Şehit Velit Bekdaş Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Emine, ´sıra dışı okur´ seçildi

 

Şehit Velit Bekdaş Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Emine Zehra Sonkaya, 2017 yılı içinde 146 kitap oku

 

okudu. Midyat İlçe Halk Kütüphanesi´nden düzenli kitap alarak okuması dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce "Sıra dışı okur" unvanıyla ödüllendirilen 12 yaşındaki Emine Zehra Sonkaya, Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaattin Aydın ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Abdulkadir Altay tarafından ziyaret edildi. Ziyarette, Sonkaya´ya çeşitli hediyeler verilerek, başarısı kutlandı.

 

Ziyaret sırasında Midyat Halk Kütüphanesi Müdürü Şehmus Tekinde hazır bulundu. Sonkaya, bakanlık yetkilileri tarafından da Ankara’ya davet edildi.

 

Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaattin Aydın, ziyarette yaptığı açıklamada, "Kızımız Türkiye genelinde kitap okuyanların dışında farklı bir iş yaptı. Bizde bunun için onu ziyarete geldik. Ne yapmış? bu kızımız bir sene içinde 146 kitap okumuş. kitap okumakla kalmamış arkadaşlarına da kitap okumaları için vermiş, onları da kitap okumaları için teşvik etmiş.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Abdulkadir Altay da, "Kızımız, Halk Kütüphanelerinde ´Sıra dışı´ okurlar İçerisinde kendini göstermiş, Türkiye´nin en etkin dört okuyucusundan biri olarak tespit edildi ve Kültür Bakanlığımız tarafından Ankara´ya davet edildi. Biz kızımızı hem tebrik etmek, hem de okuma alışkanlığının yayılması noktasında öğrencimizi ön plana çıkarmak adına kendisini ziyaret ettik, kutladık" dedi.

 

Şehit Velit Bekdaş Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ahmet Deniz, "Kim kitap okuyorsa O hem derslerinde hem de hayatında ilerliyor. Bundan dolayı da öğrencimiz güzel bir örnektir" dedi.

 

Midyat İlçe Halk Kütüphanesi Memuru Alaattin Acar, "Emine Zehra, bir okuyucumuzdur. Buraya gelip çok kitap okuyor. Kitap okuyunca dikkatimizi çekti. Kitap okuma sayısını inceledik ve 140´ın üzerinde olduğunu gördük. Bizde O´nu Bakanlığa (Kültür ve Turizm Bakanlığı) önerdik ve Türkiye´de sıralamaya girdi. Tüm halkımızın okumasını istiyoruz, ne kadar okusalar o kadar ilerleriz. Herkesi kütüphanemize davet ediyoruz" dedi.

 

Öğrenci Emine Zehra Sonkaya´nın babası Fahreddin Sonkaya´da, "Şimdiye kadar 146 kitap okumuş. Onunla iftihar ediyorum. Her öğrencinin bu şekilde okur olmasını istiyorum" dedi.

 

Öğrenci Emine Zehra Sonkaya ise, "Ablam kitap okumayı çok seviyordu, bende kitap okumaya başladım. Bu şekilde kitap okuma sevgisini kazandım. Birinci olmamdan dolayı mutluyum. Kitap okumak benim için çok büyük bir zevk. Kitap okurken hayal gücümün geliştiğini hissediyorum, kelimeleri daha iyi kavrayıp kendimi daha iyi açıklayabiliyorum. Kütüphaneyi keşfettim. Şuan 200´lerdeyim, hedefim 500´e ulaşmak" dedi.

16-03-2018

 

 

Cumhuriyet caddesi Hükümet Konağı 2.Kat Midyat/MARDİN - 0482462276104824627072

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.